Поиск

вторник, 27 мая 2014 г.

Çerkeslerin Çar güçleri tarafından soykırıma uğratılmasının 150. yıldönümü başka bir şeye dikkat etmek gerekiyor. Putin modern Çerkes ulusal hareketinin ivme kazanmasında Ukrayna’dakine benzer bir rol oynadı. Çerkes ulusal hareketi hala Rusya kontrolündeki Kuzey Kafkasya’da 800.000, dışarıda ise 7 milyon kişiye dayanıyor. Paul Goble, 21 Mayıs 2014

Rusya Federasyonu
Karakter boyutu : 
Paul Goble: Putin Çerkes Ulusal Hareketine Nasıl İvme Kazandırdı?


Ukrayna ulusal kimliğinin güçlenmesinde ve Batı’nın parçası olma kararlılığının oluşmasında en büyük rolü Vladimir Putin’in Kırım’ı ilhakının ve Güneydoğu Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmasının oynadığı konusunda artık herkes hemfikirdir.

Çerkeslerin Çar güçleri tarafından soykırıma uğratılmasının 150. yıldönümü başka bir şeye dikkat etmek gerekiyor. Putin modern Çerkes ulusal hareketinin ivme kazanmasında Ukrayna’dakine benzer bir rol oynadı. Çerkes ulusal hareketi hala Rusya kontrolündeki Kuzey Kafkasya’da 800.000, dışarıda ise 7 milyon kişiye dayanıyor.

Moskova’nın politikalarının Çerkesler üzerindeki öngörülmemiş etkileri Putin’in iktidarına karşı çok ciddi bir tehdit potansiyeli barındırıyor. Eğer Rus halkı dikkatsiz politikaların sadece Ukrayna’yı değil Rusya’yı da istikrarsızlaştırdırdığını ve kendileri üzerinde daha fazla baskı kurmak için bahane yarattığını fark ederse sonuçlar Putin için iç açıcı olmayabilir.

Birkaç yıl önce çok az insan Çerkesler’in kim olduğunu biliyordu ve yine çok az sayıda Çerkes kaderlerini kendi ellerine alabileceklerine inanıyordu. Ama Vladimir Putin sayesinde giderek daha çok insan Çerkesler’in kim olduğunu biliyor ve Çerkesler daha örgütlüler ve daha çok özgüvene sahipler.

Yakın zamana kadar öngörülemeyen ve Moskova’nın Kuzey Kafkasya’daki otoritesini Çeçenler’den daha çok sorgulatan bu gelişme için Kremlin lideri sorumluluğu sadece kendinde aramalıdır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bu yılki Kış Olimpiyatı’nın astropikal Soçi kentinde yapılması kararını vermesini sağlayan Putin dünyanın Çerkes soykırımından haberdar olmasına istemeden sebep oldu. Ayrıca yine istemeden Çerkes ulusunun eline bir dava verdi.

Küçük bir Çerkes aktivist grubunun Soçi tercihini protesto ettiği dört yıl önceki Vancouver Kış Olimpiyatı ile başlayarak Çerkesler kesintisiz olarak soykırım ve Rusya’nın baskısının sürdüğü mesajlarını dünyaya yaydılar.

Rusya makamlarının bir asır süren savaştan sonra Çerkesleri nasıl sürgün ettiğini ve öldürdüğünü;  Stalin’in gaddar etnik mühendisliğinin Çerkesleri nasıl böldüğünü anlatma şansı buldular.

Çerkesler hiç olmadığı kadar örgütlü hale geldiler. Rus makamları bunun karşısında tarihsel gerçekleri inkar etme, Çerkes örgütlerine sızma ve onları bölme, Mayıs başında bir Çerkes aktivistin öldürülmesi ve nihayet 150. yıl  anması için hazırlanan kurdelalara el koyma ve soykırımı anma törenlerinin provoke edileceği korkusu yayma yollarına başvurdular. (kavpolit.com/articles/pamjatnyj_den_cherkesov_traur_kak_ekstremizm-4653/  nazaccent.ru/content/11725-u-cherkesskogo-aktivista-izyali-lenty-k.html ve
kavpolit.com/articles/den_skorbi_kak_povod_dlja_provokatsii-4771/).

Ama Putin’in Olimpiyatı gibi Rusya’nın bu en yeni girişimleri de geri tepmeye mahkum. Çerkesler hem Kuzey Kafkasya’daki anayurtlarında hem Türkiye, Ürdün, Avrupa ve ABD’de daha etkin örgütleniyorlar; Amerika Avrupa Dayanışma Konseyi gibi gruplara katılarak uluslararası destek arıyorlar.

Kimse ulusal hedeflerine ulaştıktan sonra Çerkesler’den gaddar Putin’in heykelini dikmesini beklemesin. Kremlin lideri bu güzel geleceğin gerçekleşmesinde istemeden de olsa önemli bir rol oynayacak; bu da gözden kaçmamalı.

Putin’in Rus ulusal davasının ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu düşünenler de herhalde er geç bunu kabul edecekler. Putin’in hamlelerinin sebep olduğu sonuçları anlayamayan sadece Putin’in kendisidir.

Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com.tr/2014/05/window-on-eurasia-how-putin-launched.html
Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel
Cherkessia.net, 22 Mayıs 2014


***


How Putin Launched the Circassian National Movement

Paul Goble, May 21, 2014


It is now common ground that Vladimir Putin’s Anschluss of Crimea and subversion of southeastern Ukraine have done more to boost and solidify the national identity of Ukrainians and their commitment to taking the steps necessary to be part of the West than have the actions of anyone else.

But it is important to note, especially today on the 150th anniversary of the genocide of the Circassians by tsarist forces, that Putin has played an equally key role in the launch of the modern Circassian national movement, one that embraces both the 800,000 Circassians in the North Caucasus still under Russian control and the seven million members of that nation abroad.

Indeed, it is possible that Putin’s actions and their unintended consequences for the Circassians may prove to me an even more serious threat to his rule, especially if Russians recognize that his incautious policies are destabilizing not only Ukraine but their own country and providing a cover for him to impose even more repression on them.

Several years ago, relatively few people knew who the Circassians were and relatively few Circassians around the world believed that they would ever be in a position again to take control of their destiny.  But now, thanks to Vladimir Putin, a growing number know who they are and the Circassians are increasingly well-organized and self-confident.

For this remarkable development, one that few would have predicted only a few years ago and yet one that could reorder the North Caucasus and call into question Moscow’s rule there more seriously than did the Chechens in the 1990s, the Kremlin leader has only himself to blame.

By securing the agreement of the International Olympic Committee to hold this year’s Winter Olympics in the subtropical city of Sochi, the site of the 1864 genocide of the Circassian people, Putin unintentionally attracted international attention to that act and equally unintentionally gave the Circassian nation a focus and a cause.

Beginning at the Vancouver Winter Games four years ago, when a small group of Circassian activists protested the awarding of the games to Russia because of the choice of Sochi as their site, and continuing in an uninterrupted fashion since that time, Circassians have been able to spread the word about the genocide and continuing Russian oppression of their nation.

They have been able to tell the story of how the Russian authorities after fighting a century-long war against the Circassians deported that nation, killing many in the process, and they have been able to describe Stalin’s cruel ethnic engineering that divided and deported their nation in Soviet times.

The Circassians have become organized in ways they never were before, forcing the Russian authorities to counter by denying the historical record, seeking to penetrate and divide Circassian organizations, killing a Circassian activist earlier this month, and most recently confiscating anniversary badges and sparking fears of provocations on this 150th anniversary of the genocide (kavpolit.com/articles/pamjatnyj_den_cherkesov_traur_kak_ekstremizm-4653/  nazaccent.ru/content/11725-u-cherkesskogo-aktivista-izyali-lenty-k.html and
kavpolit.com/articles/den_skorbi_kak_povod_dlja_provokatsii-4771/).

But these latest Russian efforts are backfiring just as Putin’s Olympiad did. The Circassians are organizing more effectively both in their North Caucasian homeland and in Turkey, Jordan, Europe and the United States, they are participating in groups like American European Solidarity Council, and they are seeking international support.

Given Putin’s brutality, it would be wrong for anyone to suggest that the Circassians once they achieve their national goals erect a statue to the Russian leader. But it would be a mistake not to see the unintentional role the Kremlin leader has played in making that better future possible.

Russians who believe that Putin is the embodiment of the Russian national cause may ultimately recognize that as well. Indeed, the only person who seems incapable of understanding that the consequences of Putin’s actions is Putin himself.

Комментариев нет:

Отправить комментарий